Evinizin rengini değişiklik yapmak için kendiniz kolları sıvayabilirsiniz. Ama ev boyama işleminin göründüğü kadar basit bir iş olduğu söylenemez. Inceliklere dikkat etmek ve titizlikle tatbik yapmak gerekiyor.

Iyi bir inceleme yapın
Evinizde uygulayacağınız boya türünü seçtikten sonrasında nasıl uygulayacağınız mevzusunda bilgiler edinin. Boyayı doğru şekilde uygulamadığınız takdirde aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Yanlış tatbik nedeniyle duvarda boyanın uygun görünümde olmamasına niçin olabilirsiniz ve telafisi zor olabilir. Bu yüzden öncelikle teknik detayları iyi öğrenmelisiniz.

Renk seçiminizi iyi yapın

Ev boyama işlemi öncesinde renk seçimi için iyi bir araştırma yapın. Evinizde kendinizi en iyi hissetmenizi sağlayacak renkleri kullanın. Bunun için internet üzerinden ev boyama örnekleri ile alakalı paylaşımlara yahut dekorasyon dergilerine bakabilirsiniz. Mobilyalarınızın renkleri, evinizin boyutları, ışık alma durumu şeklinde etkenler renk seçimlerinizde rol oynayacaktır. Doğru rengi seçerek evinizi bambaşka bir hale çevirebilirsiniz. Ek olarak renk kartelalarında gözüken tonla duvarda uygulanmış olduğunda yakalanan tonun aynı olmadığını göz önünde bulundurarak canlı örnekler görmeye çalışın. Gerekirse numune alarak duvarınızın bir kısmında dilediğiniz rengi uygulayın ve sonucu önceden kontrol edin.

Renk ve teknik detaylara dikkat edin

Bütün belirttiklerimizin yanı sıra, duvarlarınızdaki rengin üstüne hangi rengi uygulayacağınız mevzusuna da dikkat etmelisiniz. Koyu renk bir duvar boyasının üzerine açık renk uygulama yapacaksanız, kapatma gücü yüksek olan boya türlerini tercih etmelisiniz. Boyama işlemleri sırasında her boya katının tamamen kurumasını bekleyerek bir sonraki işlemlere geçilmelidir. Aksi takdirde, boya duvara işlemeyecek ve yanlışlar oluşacaktır.

Ev boyama örneklerini iyi inceleyin

Ev boyama örnekleri, size uygulama konusunda iyi bir model oluşturacaktır. Tarzınıza, evinizin özelliklerine en yakın örnekleri inceleyerek müsait olanını hayata geçirebilirsiniz. Böylece hayal ettiğiniz dekorasyon stilini evinize taşıyabilirsiniz.

Titizlikle çalışın

Duvar boyama dışında, kapı ve pencerelerinizi, tavanlarınızı da boyayacaksanız ona bakılırsa boya tarzı yapın. Her boya, her malzemede kullanılmaktadır. Bu nedenle malzemeye özel boya seçip ardından renk kartelasına bakılırsa seçim yapın. Ev boyama için renk tarzı yapmanın yanı sıra, içeriklerine de bakın. Naturel boya mı, bileşik boya mı yoksa silikonlu boya mı icra etmek istersiniz ve hangisi en doğru nasıl uygulanır bunu mutlaka iyi şekilde araştırın.

Evinizi kendi emeğinizle yenilemenin tadı bambaşkadır ancak teknik bilgi ve tecrübe eksikliği nedeniyle yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmek için ustalaşmış destek almak daha doğru olabilir. Www.Izocolor.Com.Tr üzerinden inşaat boyacısı mesleki yeterlilik belgesi sahibi izocolor dan boya badana hizmeti satın alabilirsiniz. Böylece izocolor boya garantisi altında evinizi hayalinizdeki renklerle yenileyebilirsiniz.