Evinizi boyatırken öncelikle planladığınüz şey hangi renk olacağıdır. Bu süreçte ev sahiplerini en heyecanlandıran ayrıntılar da budur. Sadece boyanın rengi kadar türü de önemlidir. Bundan dolayı seçimlerinizi yaparken boya türlerine bakmayı da dikkatsizlik etmemelisiniz.

Boya seçimi nasıl yapılmalıdır?
Duvarlarınızın ihtiyacını bilmeniz gerekir. Su alıyor mu, bir koyu rengin açık renkle kapatılması gerekiyor mu şeklinde sorularına cevap bulmalısınız. Eviniz ışık alıyor mu, duvarlar yansıma yapıyor mu, bunlar da derhal arkasından gelen sorulardır. Bu tarz şeylerin cevaplarını bulduğunuzda boya türünü seçmeniz daha basit olacaktır.

Hangi boya türleri daha avantajlıdır?
Bu probleminin cevabı gene sizlerin ihtiyacında saklıdır. Mesela; evde ufak bir çocuğunuz var ise ve mütemadiyen duvarlara fotoğraf yapıyorsa silinebilir boya sizin için en doğru tercihtir. Kısa aralıklarla boya badana yapmış oldurmak istemiyorsanız yine silinebilir boya sizin için idealdir.

Duvarlarınızda nem kaynaklı rutubet oluşuyorsa antibakteriyel boya, dekoratif olarak daha farklı bir yoldam arayışındaysanız dekoratif boya seçmek şeklinde ihtimaller söz mevzusudur. Her ihtiyacınız için özel bir boya türü bulunmuş olduğuna kesin olabilirsiniz. Fakat genel olarak maksimum tercih edileni silinebilir boyadır.

Silinebilir boyanın avantajları nelerdir?

Silinebilir boya, silikonlu boya olarak da bilinir. Uygulaması ve kullanması rahat olduğun için tercih oranı yüksektir. Avantajları ise:
Silinebilir olması rahat kullanım sağlar. Böylece uzun vadede temiz bir ortam söz mevzusu olur.
Silinirken boya renk kaybetmez; canlılığını uzun yıllar korur.
Defalarca temizlenebildiği için ekonomik bir çözümdür.
Silikonlu yapısından dolayı renkleri canlı ve güzel gösterir.
Mat, yarı mat ve parlak seçenekleriyle dilediğiniz yapıda boya yaptırabilirsiniz. Üstelik renk kartelası da çok geniştir.
Uygulaması kolaydır; kendiniz yapabilir ya da ustalara yapmış oldurdığınızda da işçilik için ekonomik bir harcama yaparsınız.
Tüm bu sebeplerinden dolayı, silinebilir boya fazlasıyla tercih edilmektedir. Evinizde aramış olduğunız şey, sürekli badana boya yapmış oldurmaya gerek kalmadan temiz bir ortamda yaşamaksa siz de bu boyayı tercih etmelisiniz.

 

Silinebilir boya nasıl uygulanır?
Her vakit boyadan önce astar atmak en doğrusudur. Çünkü astar, bir nevi ara kat boya görevi görür ve duvarlarınızı daha doğru boyamanızı da sağlar.

Astarın arkasından doğru fırçaları kullanarak silikon boya uygulamasına geçebilirsiniz. Kapı, pencere kenarları ile tavan ve süpürgeliklerin duvarla birleştiği yerleri ince kestirme fırçayla boyayın. Tavanı ve duvarın geniş yüzeyini ise rulo fırçayla rahatça boyayabilirsiniz.

İlk kat boyayı sürdükten sonra boyanın kuruması için süre tanıyın ve arkasından ikinci kat boyayı sürün. Aksi takdirde, dalgalı bir görünüm oluşur ve boya kusma da yapabilir. Yani, duvarınızda kabarıklıklar ve döküntüler kaynaklanır. İkinci katı geçtikten sonra ihtiyaç var ise üçüncü kat boyayı da sürebilirsiniz.

Aslen tüm boya uygulamalarıyla bizzat uğraşmak yerine www.izocolor.Com.tr üzerinden kendinize bir İzocolor Usta seçip, evinizi ona emanet edebilirsiniz. İzocolor İnşaat Boyacısı Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibidirler ve yapmış oldukları tüm boya badana işlemleri 2 yıl süresince İzocolor Boya garantisi altındadır. Kendinizi yormadan, yalnız rengi ve boya türünü seçerek evinizi yeniletmenin ayrıcalığını yaşayın.